Jak powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności w Polsce. Warto zatem wiedzieć kto może założyć spółkę, w jakiej formie należy zawrzeć umowę spółki, a także jakie są obligatoryjne elementy umowy spółki.
UTWORZENIE SPÓŁKI Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Z powyższego wynika, że celem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie musi być wyłącznie cel gospodarczy. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może powstać również w innych celach, jak przykładowo charytatywny lub sportowy.
Założycielami (wspólnikami) spółki mogą być zarówno osoby fizyczne jak i prawne. Nie mogą być natomiast m. in. jednostki organizacyjne niemające osobowości bądź podmiotowości prawnej, oddziały spółek kapitałowych a także spółki cywilne.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie może być zawiązana wyłącznie przez inną jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
FORMA ZAWARCIA UMOWY SPÓŁKI
Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Niezachowanie formy aktu notarialnego dla umowy spółki skutkuje, że sąd rejestrowy odmówi wpisu ze względu na nieważność umowy.
Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być również zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy.
Zawarcie umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca umowy wymaga wypełnienia formularza umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym i opatrzenia umowy kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Umowa, zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, zawarta jest po wprowadzeniu do systemu teleinformatycznego wszystkich danych koniecznych do jej zawarcia i z chwilą opatrzenia ich podpisem elektronicznym.
TREŚĆ UMOWY I WYMOGI POWSTANIA
Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna określać:
- firmę i siedzibę spółki;
- przedmiot działalności spółki;
- wysokość kapitału zakładowego;
- czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział;
- liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników;
- czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.
Z kolei do powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga się:
- zawarcia umowy spółki;
- wniesienia przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego, a w razie objęcia udziału za cenę wyższą od wartości nominalnej, także wniesienia nadwyżki, z uwzględnieniem art. 158 § 11;
- powołania zarządu;
- ustanowienia rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, jeżeli wymaga tego ustawa lub umowa spółki;
- wpisu do rejestru.
Wpis do rejestru dokonywany jest po przeprowadzeniu postępowania rejestrowego inicjowanego na wniosek spółki reprezentowanej przez zarząd lub pełnomocnika procesowego. Wpis do rejestru polega na wprowadzeniu do systemu informatycznego danych wynikających z postanowienia sądu rejestrowego, niezwłocznie po wydaniu postanowienia.