Przywrócenie terminu w postępowaniu administracyjnym
Przywrócenie terminu w postępowaniu administracyjnym jest instytucją, której celem jest ochrona zainteresowanego przed negatywnymi skutkami uchybienia terminowi dla dokonania czynności.
W razie uchybienia terminu należy przywrócić termin na prośbę zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Prośbę o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Jednocześnie z wniesieniem prośby należy dopełnić czynności, dla której określony był termin.
Mając na uwadze powyższe należy wskazać, że ustawodawca ustanowił cztery przesłanki, których łączne spełnienie powodują, iż termin zostanie przywrócony. Są nimi:
1. uprawdopodobnienie przez osobę zainteresowaną braku swojej winy,
2. wniesienie przez zainteresowanego prośby o przywrócenie terminu,
3. dochowanie 7- dniowego terminu na wniesienie prośby
4. dopełnienie wraz z prośbą o przywrócenie terminu tej czynności, dla której zainteresowany chce przywrócić termin.
Przepisy prawa nie określają wprost sytuacji, w których niedochowanie terminu do dokonania czynności następuje bez winy zainteresowanego. O braku winy w niedopełnieniu obowiązku zachowania terminu do dokonania czynności procesowej, jak wskazują na to sądy administracyjne, można mówić tylko w przypadku stwierdzenia, że dopełnienie obowiązku stało się niemożliwe z powodu przeszkody nie dającej się przezwyciężyć.
Każdorazowo należy zatem ocenić czy uchybienie nastąpiło bez winy osoby zainteresowanej. Do okoliczności faktycznych uzasadniających brak winy w uchybieniu terminowi zgodnie z orzecznictwem sądowym zalicza się m. in. powódź, nagłą chorobę. Jako braku winy nie uznaje się natomiast nieznajomości prawa.
Do przywrócenia terminu koniecznym jest złożenie prośby o przywrócenie terminu. Organ nie może zatem z urzędu przywrócić stronie terminu na dokonanie czynności.
Należy pamiętać, co związane jest z drugą przesłanką umożliwiającą przywrócenie terminu, iż prośbę o przywrócenie musi zostać złożona w ściśle określonym terminie tj. w terminie 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu.
Czwartą i ostatnią przesłanką jest natomiast dopełnienie wraz z prośbą o przywrócenie terminu tej czynności, dla której był ustanowiony termin. Nie można zatem oczekiwać na przywrócenie terminu, a dopiero po jego przywróceniu, dokonać czynności. Brak jednoczesnego dokonania czynności, dla której ustanowiony był termin, przykładowo złożenia odwołania, uznawany jest za brak formalny wniosku o przywrócenie terminu.
Zapraszamy również do śledzenia nas na social mediach, gdzie często pojawiają się posty o nadchodzących zmianach w prawie, najbliższych szkoleniach lub też wydarzeniach prawnych, o których warto wiedzieć.