Rozliczanie podatku Freelancerów
Często praca freelancera przypomina prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Freelancerzy mogą wykonywać swoją pracę poprzez działalność gospodarczą, jednak wtedy rozliczenie podatkowe Freelancera nie różni się od rozliczenia innych przedsiębiorców.
Freelancer nie ma jednak obowiązku zakładania JDG, a swoje zlecenia wykonuje najczęściej na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło.
Taka opcja jest korzystna dla osób, które chciałyby wypróbować pracy zleceniowej, a z drugiej strony nie chcą ponosić stałych opłat związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Rozliczenie freelancera
Freelancerzy, którzy w minionym roku podatkowym wykonywali pracę na umowę zlecenie lub o dzieło, powinni dostać od swoich klientów formularz PIT-11. Na jego podstawie muszą złożyć deklarację PIT-37 w Urzędzie Skarbowym do końca kwietnia roku następnego.
To najczęstszy scenariusz i niewiele się różni od rozliczania dochodów otrzymywanych na podstawie umowy o pracę. Jeśli pracowaliśmy w ciągu roku dla różnych zleceniodawców, a także częściowo lub przez pewien czas byliśmy na etacie, należy połączyć wszystkie dochody zadeklarowane na formularzu PIT-11 i rozliczyć je razem.
Umowa o dzieło
Umowa o dzieło jest formą zatrudnienia, która zapewnia najniższy podatek dochodowy dla osób fizycznych w porównaniu z innymi umowami. Jest to spowodowane możliwością odliczenia zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu.
Zawierając umowę o dzieło, freelancer może zastosować koszty uzyskania przychodu stanowiące:
- 20 % wartości zlecenia – w każdym przypadku,
- 50 % wartości zlecenia – jeżeli wykonawca zdecyduje się na przeniesienie majątkowych praw autorskich do wykonanej pracy.
Dodatkowo, umowa o dzieło, w przeciwieństwie od umowy zlecenia, nie podlega składkom ZUS.