wniosek o ogłoszenie upadłości kurs szkolenia online

Wniosek o ogłoszenie upadłości

0 komentarzy

Postępowanie upadłościowe wymaga złożenia właściwego wniosku. Zasadą jest, iż dłużnik jest obowiązany, nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości. Konieczne elementy takie wniosku zostały wskazane w art. 22 ustawy Prawo upadłościowe, a w art. 23 zostały wskazane konieczne załączniki do takiego wniosku (np. aktualny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników, spis wierzycieli oraz inne).

Wniosek o ogłoszenie upadłości

Wnioskodawca uiszcza także zaliczkę na wydatki w toku postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości. Jeżeli zaś wniosek o ogłoszenie upadłości zgłasza wierzyciel, to powinien on we wniosku uprawdopodobnić swoją wierzytelność. Jeżeli pochodzi on zaś od dłużnika, to wraz z wnioskiem o ogłoszenie upadłości dłużnik jest obowiązany złożyć oświadczenie o prawdziwości danych zawartych we wniosku. Ogłoszenie upadłości pozwala zatem na weryfikację stanu majątku dłużnika, ma on bowiem obowiązek na żądanie sądu złożyć aktualny bilans, rachunek wyników (zysków i strat) i spis wierzycieli.

W niektórych sytuacjach sąd może jednak oddalić taki wniosek. Sąd obligatoryjnie oddali wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub wystarcza jedynie na zaspokojenie tych kosztów. W skład majątku dłużnika mogą wchodzić środki na rachunkach bankowych, gotówka, nieruchomości, ruchomości, wierzytelności oraz inne.

Oddalenie wniosku

Poza tym, sąd może także fakultatywnie oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości w razie stwierdzenia, że majątek dłużnika jest obciążony hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską w takim stopniu, że pozostały jego majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania. Ratio legis takich regulacji jest stosunkowo jasne – postępowanie upadłościowe ma służyć najpełniejszemu zaspokojeniu wierzycieli, a jeżeli zatem majątek dłużnika nie wystarcza nawet na zaspokojenie kosztów postępowania, to sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości. Przy oddaleniu wniosku, wydawane jest w tym zakresie przez sąd odpowiednie postanowienie.

Jeśli dojdzie już do przyjęcia wniosku, to następnie właściwy sąd rozpoznaje sprawę na posiedzeniu niejawnym. Wówczas sąd może przeprowadzić postępowanie dowodowe w całości lub w części także wówczas, gdy wyznaczono rozprawę. Sąd może w razie potrzeby wysłuchać dłużnika oraz wierzyciela będącego wnioskodawcą, a wniosek może podlegać także zwrotowi lub cofnięciu (sąd może uznać je za niedopuszczalne, jeśli prowadziłoby to do pokrzywdzenia wierzycieli). W razie zakończenia postępowania, sąd wydaje w tym zakresie odpowiednie postanowienie. Postanowienie w sprawie ogłoszenia upadłości sąd wydaje w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku. Na takie postanowienie przysługuje zażalenie. Zażalenie na postanowienie w sprawie ogłoszenia upadłości sąd drugiej instancji rozpoznaje zaś w terminie miesiąca od dnia przedstawienia mu akt sprawy.

Postanowienie o ogłoszeniu upadłości

Po uwzględnieniu wniosku o ogłoszenie upadłości ,właściwy sąd gospodarczy wydaje postanowienie, w którym wymienia osobę upadłego (podaje nazwę organizacji), wzywa jego wierzycieli do zgłoszenia swoich wierzytelności w oznaczonym terminie, wyznacza sędziego komisarza oraz syndyka masy upadłościowej. Data postanowienia sądu jest datą ogłoszenia upadłości. Elementy takiego postanowienia zostały wskazane w art. 51 ustawy.

W postępowaniu upadłościowym może występować także tzw. postępowanie zabezpieczające. Zgodnie bowiem z art. 36 ustawy, po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości sąd na wniosek albo z urzędu może dokonać zabezpieczenia majątku dłużnika. W przedmiocie zabezpieczenia sąd orzeka niezwłocznie. Funkcją postępowania zabezpieczającego jest udzielanie tzw. tymczasowej ochrony prawnej. Cel postępowania zabezpieczającego w prawie upadłościowym można określić jako zapewnienie wierzycielom zaspokojenia w drodze zachowania integralności majątku dłużnika

Zabezpieczenie majątku dłużnika następuje głównie poprzez przez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego przez sąd. Wtedy sąd ustala wynagrodzenie tymczasowego nadzorcy sądowego, biorąc pod uwagę nakład pracy, zakres czynności podejmowanych w postępowaniu, stopień ich trudności oraz czas pełnienia funkcji. Dłużnik po ustanowieniu tymczasowego nadzorcy sądowego jest uprawniony tylko do dokonywania czynności zwykłego zarządu. Na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu jest wymagana natomiast zgoda tymczasowego nadzorcy sądowego pod rygorem nieważności. Co więcej, sąd może także stosować inne sposoby zabezpieczenia, w tym także zabezpieczenie przez ustanowienie zarządu przymusowego nad majątkiem dłużnika, jeżeli zachodzi obawa, że dłużnik będzie ukrywał swój majątek lub w inny sposób działał na szkodę wierzycieli, a także gdy dłużnik nie wykonuje poleceń tymczasowego nadzorcy sądowego.

Sąd na wniosek wnioskodawcy, dłużnika lub tymczasowego nadzorcy sądowego może również zawiesić postępowanie egzekucyjne oraz uchylić zajęcie rachunku bankowego, jeżeli jest to niezbędne do osiągnięcia celów postępowania upadłościowego. Zabezpieczenia zastosowane przez sąd upadają zaś z dniem ogłoszenia upadłości albo uprawomocnienia się postanowienia o odrzuceniu lub oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości albo umorzeniu postępowania w przedmiocie rozpoznania tego wniosku.

Zapraszamy również do śledzenia nas na social mediach, gdzie często pojawiają się posty o nadchodzących zmianach w prawie, najbliższych szkoleniach lub też wydarzeniach prawnych, o których warto wiedzieć. 

https://www.instagram.com/sg_akademia/

https://www.facebook.com/sgakademia/