Zwrot kosztów pojazdu zastępczego po kolizji

0 komentarzy

W dzisiejszych czasach ruch drogowy jest bardzo intensywny, co niestety zwiększa ryzyko kolizji samochodowych. W sytuacji, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego, problemami dla uczestnika kolizji są nie tylko cierpienia fizyczne oraz uszkodzony samochód, ale także kwestie zastępczego środka transportu.

W niniejszym artykule chcemy przyjrzeć się bliżej temu aspektowi czyli zwrotowi kosztów związanych z wynajęciem pojazdu zastępczego po kolizji samochodowej. Rozważymy, jakie prawa przysługują poszkodowanym w tym kontekście oraz jakie warunki muszą być spełnione, aby uzyskać rekompensatę.

PODSTAWA PRAWNA

Należy wskazać, że zgodnie z ustawą Kodeks cywilny (dalej jako k.c.)m zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła. Na przepis ten powołuje się również ubezpieczyciel w korespondencji z Klientką. 

W powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Natomiast przez umowę ubezpieczenia ubezpieczyciel zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku.

ORZECZNICTWO

Powyższe należy uzupełnić o orzecznictwo sądowe. Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 r., III CZP 76/13, zgodnie z którą, ubezpieczyciele mają obowiązek pokrycia kosztów następstw szkody, a wynajęcie auta zastępczego jest jednym z nich. Wynajem samochodu zastępczego jest możliwe na koszt ubezpieczyciela zarówno w przypadku wystąpienia szkody częściowej, jak i całkowitej

Istotna jest również uchwała Sądu Najwyższego z dnia 15 lutego 2019 r., III CZP 84/18, w której sąd zważył, iż odpowiedzialność ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego obejmuje także celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki, poniesione przez poszkodowanego na najem pojazdu zastępczego w okresie przedłużającej się naprawy, chyba że są one następstwem okoliczności za które odpowiedzialność ponosi poszkodowany lub osoba trzecia.

W treści uzasadnienia Sąd wskazał ponadto, że: (…) W orzecznictwie Sądu Najwyższego utrwalony jest pogląd, że wydatki na najem pojazdu zastępczego poniesione przez poszkodowanego są objęte odpowiedzialnością z tytułu umowy odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego jeżeli ich poniesienie było celowe i ekonomicznie uzasadnione, także wtedy gdy pojazd nie służył poszkodowanemu do prowadzenia działalności gospodarczej. Odpowiedzialność ta zmierza do wyeliminowania negatywnych następstw majątkowych doznanych przez poszkodowanego w wyniku uszkodzenia pojazdu i obejmuje rzeczywisty okres pozbawienia poszkodowanego możliwości korzystania ze swojego pojazdu uzasadniony koniecznym i niezbędnym w okolicznościach danej sprawy okresem jego naprawy.

Co istotne, warunkiem domagania się zwrotu wydatków na najem samochodu zastępczego jest to, że będą to wydatki celowe i ekonomicznie uzasadnione. Spełnienie obu tych przesłanek stosownie do art. 6 k.c., jeżeli ubezpieczyciel odmówi wypłaty, będzie obciążał poszkodowanego.

PODSUMOWANIE

W przypadku kolizji możliwe jest uzyskanie zwrotu kosztów pojazdu zastępczego. Należy jednak pamiętać, że wydatki na ten cel muszą być celowe i ekonomicznie uzasadnione.

Zapraszamy do śledzenia naszych social mediów

https://www.instagram.com/sg_akademia/

https://www.facebook.com/sgakademia/